13 Eylül 2015 Pazar

Abluka'ya ÖdülGüzel şeyler de oluyor. Hem de çok güzel şeyler.

Emin Alper imzalı Tepenin Ardı'nın hayranı olanlardanım. Dolayısıyla yönetmenin ikinci uzun metraj filmi Abluka'yı da merakla bekliyorum. 

O bekleyiş sırasında harika bir haber geldi. Emin Alper'in yeni filmi Abluka dünya galasını yaptığı 72. Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un başkanlığındaki jüride Nuri Bilge Ceylan, Alman oyuncu Diane Kruger, İngiliz yönetmen Lynne Ramsay gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyordu. Alper ödülünü jüride yer alan Tayvanlı yönetmen Hou Hsiao-hsien’in elinden aldı.

Abluka ayrıca, kapanış töreninden bir gün önce, Venedik Film Festivali’nin yan bölümlerinde yer alan 18-26 yaş arası farklı ülkelerden gençlerin oluşturduğu jüri tarafından verilen Arca CinemaGiovani ve bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından verilen Premio Bisato D’oro ödüllerini de  kazanmıştı.

2 yorum:

mutdnz dedi ki...

galiba, gençlerin ödül vermiş olması beni daha çok etkiledi. farklı ülkelerden 18-26 yaş arası gençler... ne şahaneler!!!
(bir yandan da üzülüyorum bu gençler için; biz ortalığı dağıtıp sonra da tüm umudumuz gençler diye sırtlarına biniyoruz dağıttıklarımızı toparlasınlar diye... Neyse, konuyu dağıtmamak lazım değil mi!)
..
EMİN ALPER:
YÜZ AKI,
GURUR KAYNAĞI...
ELİNE SAĞLIK!

Blogger Bolat dedi ki...

Yekta Bey bence Türk sinemasının altın çağı başlıyor gibime geliyor, yanılıyor muyum?