13 Mayıs 2015 Çarşamba

İş Cinayetleri Almanağı 2014: "O tekmeyi unutma…"

O tekmeyi unutmayacağız.

Bugün Soma dedik gün boyunca. Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik.

Kimimiz o tekmeyi, kimimiz sedye kirlenmesin diye dertlenen işçiyi, kimimiz medyanın ikiyüzlülüğünü, kimimiz siyasetin yıkanmakla çıkmayacak karasını hatırladı, hatırlattı.

Gerçekten bir hafıza oluşturmak istiyorsak süreklilik ve büyük resme bakmak gerekiyor.

İşte bu yüzden, tam da bugün kitapçılara ulaşan İŞ CİNAYETLERİ ALMANAĞI 2014 çok önemli.


Adalet Arayana Destek Grubu, Almanağı bizlere sunarken birkaç cümle paylaşmışlar. Ben de o cümleleri sizlerle paylaşıyorum. 
Türkiye’de 2014’te en az 1886 işçi çalışırken hayatını kaybetti. Her gün 5 ila 8 işçi çalışırken hayatını kaybediyor. Türkiye bir işçi mezarlığına dönerken 1. yıldönümü yaklaşan 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma katliamı bile ne yazık ki unutulmaya başladı.
İş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenlerin ve yaralanarak kurtulanların oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri, Davutpaşa’dan Ostim ve İvedik patlamalarına, Esenyurt çadır yangınından Kozlu’ya, Van/Bayram Otel’den Milas/Güllük’e, Arka Sıradakiler dizi setinden BEDAŞ’a ve Doğa Hastanesi’nden Soma’ya iş cinayetlerinde en çok canı yananlar, iş cinayetlerini unutturmamak için, “başka canlar yanmasın” diyerek adalet mücadelelerini sabır ve sebatla sürdürüyor.
Birlikte ceza davalarını takip ediyor, her ayın ilk pazar günü Galatasaray Meydanı’nda Vicdan ve Adalet Nöbeti tutuyor, başka iş cinayetleri olmasın diye aslında konunun muhatabı olan hepimizi mücadele etmeye çağırıyorlar. Birçok ülkede olduğu gibi 28 Nisan’ın ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi talebiyle başlattıkları imza kampanyasını (www.iscinayetlerinunutma.org) sürdürüyorlar.
Sizlerin de değerli katkılarıyla iş cinayetlerini ülkenin gündemine almanağımızla da taşımak istiyoruz. Duyarlılığınızı ve emeğinizi esiremeyeceğinizi umuyoruz.
Bu almanak herkesin kütüphanesinde, içindekiler herkesin hafızasında olmalı. 
İşte ondan sonra daha güçlü bir şekilde "O tekmeyi unutmayacağız," diyeceğiz.

Hiç yorum yok: