31 Temmuz 2014 Perşembe

Sevgili Güzin Abla... Ya gülistandan boş çıkarsam?

radikal.com.tr'de 23 Temmuz 2014'te güncellenen yazı.

Oxfordlu Kızlar Asla Yalnız Kalmaz rumuzuyla yazan dişi arının derdi büyük.

Sevgili Dr.Tatiana,

Güya bir yalnız arıyım ama kendime hiç vakit ayıramıyorum. Hortumumun ucunu ne zaman peteğimden dışarı uzatsam, etrafımı karın ağrısı olmak dışında bir işleri olmayan erkek arılar sarıyor. Ev işleriyle uğraşırken beni taciz etmenin komik olduğunu düşünüyorlar. Komik değil. Deliriyorum. Bunları nasıl defedeceğim?

Hayvanlar alemindeki ihtiras ve cinsel istismar suçlarına bir örnek teşkil eden mektuba sert bir cevap veriyor Doktor Tatiana. Dişi arının, bu tecavüzcülerle başa çıkmasının tek yolu soğuk yenilen bir intikam yemeği. Kolayca tuzağa düşürülerek kovanlara götürülecek erkekler, felç oluncaya kadar sokulacak ve yumurtadan çıkan larvalara yem yapılacaklar. Acımasız bir son. Ama bilişsel düzeyin çok daha yukarıda olduğu insanoğlunun acımasızlığı yanında solda sıfır diyebiliriz.Edebi Şeyler Yayınları’ndan piyasaya çıkan “Dr.Tatiana’nın Tüm Canlılar Alemine Seks Tavsiyeleri” bu örnekte olduğu gibi seksin evrimsel biyolojisi konusunda rehber olabilecek nitelikte çok sayıda soruyu cevaplıyor. Dünyaca ünlü evrimsel biyolog ve bilim yazarı Olivia Judson’un cinfikir bir dille kaleme aldığı kitap, bizi hayvanlar aleminin Güzin Ablası, Dr.Tatiana ile tanıştırıyor. Yayınevinin arka kapağa da taşıdığı Güzin Abla benzetmesi önemli. Yıllarca “Sevgili Güzin Abla, komşunun oğlu beni öptü, hamile kalır mıyım?” sorusunun akıl almazlığıyla alay ettiğimizi unutmayalım. Bırakın seksin neden evrimin merkezinde yer aldığını, seksin ne olduğunu bilmeyen bir kapalı toplum fıkrası gibi dilden dile aktarılan bir soru.

Neyse ki, komşunun oğlunun “hamile bırakabilecek öpücüğü”nden nasıl uzak durulacağını, siyasetin dilinden öğrendik. Başbakan, katıldığı bir iftar yemeğinde kız öğrencilere önemli bir hayat dersi vererek “Evlilik olayını geri atmayın. Nasibinizi bulunca kararınızı veriniz. Çok seçici de olmayın. O zaman gülistandan boş çıkarsınız,” deyiverdi. Gülistandan eli boş çıkmayan kadınlara üç-dört-beş çocuk yapmaları konusundaki ısrarını tekrar etmeye gerek yok.

Siyasetin toplumsal dinamikleri belirlediği bu önemli konuşmanın bir hafta öncesinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden acı haber gelmişti. Resmi nikah yapılmadan evlendirilen 15 yaşındaki Yeter Aslan, av tüfeğiyle yaşamına son verdi. Jandarma tutanağına intihar olarak geçen olayla ilgili soruşturma sürerken, hepimiz Yeter’in düğünündeki acı dolu, mutsuz yüz ifadesini gördük. Hem de o saçma sapan “çocuk gelin” tanımlaması ile birlikte. Ne çocuk gelini yahu? Sapkınlığı normalleştirmeye çalışan şu erkek egemen, sakil dilden vazgeçmeden hangi yüzle aynaya bakacağız biz?

Yeter öldürüldü. İntihar ya da değil; Yeter, tetiğinde siyasetin, cehaletin, erkek egemen toplumun-dilin ve bu coğrafyada yaşayan bütün erkeklerin parmak izi olan bir av tüfeğiyle öldürüldü. “Görüyor musun bizim korunaklı, mükemmel dünyamızdan uzakta, orada bir yerde ne kötü şeyler yaşanıyor,” ikiyüzlülüğüyle duası yapıldı. Cenazesi de, aynı özneler tarafından sosyal medyada bolca paylaşılan birkaç haberle kaldırıldı.

Bizi artık utanmak bile kurtaramaz.

Keşke Dr.Tatiana’nın hayvanlar aleminden gelen mektuplara verdiği cevaplarla “insan olmak” yolunda bir adım atabileceğimize inanabilsek. Yine de umutsuzluğa kapılmamak ve evrimin dinamikleri konusundaki bilgi birikimine güvenmek için Olivia Judson imzalı “Dr.Tatiana’nın Tüm Canlılar Alemine Seks Tavsiyeleri” iyi bir başlangıç.


Yıllar yılı “komşunun oğlunun öpücüğü” garabetiyle, bir saçmalığın sıradanlaştırıldığı bu coğrafyada, şu sorunun kucağımıza bırakılmasına izin verecek miyiz? “Sevgili Güzin Abla... Ya gülistandan boş çıkarsam?”

Hiç yorum yok: