2 Haziran 2014 Pazartesi

Sen de oradaydın Can Baba!


Fazıl Say’ı anlatmama gerek yok Can Baba! Senin tayfadan, bilirsin onu. Zaten öyle bir albüm yaptı ki, seni bütün dostlarınla aynı masaya oturttu. Metin Altıok da var o masada Nazım Hikmet de. Bununla da yetinmedi deli çocuk, Rilke şiirlerinin sokak sokak dolaştığı, Schiele tablolarının bedenimizin zavallılığını ezberlettiği Viyana’dan iki güzel dostuyla tanıştırdı bizi. Ferhan Önder ve Ferzan Önder kardeşler, piyanoyu öyle çalıyorlar ki, her notada bir yudum şarap almış gibi oluyorsun Can Baba! Konser bittiğinde, “içtim şarap, halim harap” vaziyetindeyiz anlayacağın. Zaten bu üç fırlama, 3F (Fazıl-Ferhan-Ferzan) almış Gezi ruhunu Viyana’nın göbeğine yerleştirmişler. Nasıl geçmezsin serden?

Ama benim diyeceğim başka Can Baba! Senin “Sardunya’ya Ağıt”ı pek güzel bir şarkı yaptı, Bağcan’lardan Serenad’a pek güzel güzel söyletti ya Fazıl. Bu kez de bizi yeni bir sesle tanıştırdı. Mezzo-soprano Senem Demircioğlu, çıktı sahneye kırmızılar içinde, verdi nefesini salona, vurdu ayağını yere, başladı senin dizelerini beynimize nakşetmeye. Sen de ne yazmışsın be baba! Fazıl abandı piyanoya, Senem yüklendi gırtlağına, salon başladı Can Baba olmaya. Şarkının finalinde “İkindiyin saat beşte!” diye kalktı eller havaya, beş parmak gösterildi dosta düşmana.

“Her yer Taksim, her yer direniş” diye inliyordu salon amma lakin, bir yanımız da biliyordu ki “Her yer Can Baba, her yer şiir!” Herkese selamını söyledim. Eyvallah!

6 yorum:

mutdnz dedi ki...

yoruma gerek var mı?
ya da
insan ne yazsa hissettiklerini ifade edebilir mi?

sevgi...
sükran...

gulser deney dedi ki...

Bir solukta okudum...Yüreğim pır pır,sanki oradayım gibi,kulağımda ezgiler..Teşekkürler Yekta Bey...

NİLGÜN dedi ki...

AĞZINIZA,YÜREĞİNİZE,ELLERİNİZE SAĞLIK

TÜM MÜZİSYENLERİMİZİN,ŞAİRLERİMİZİN VE SİZİN GİBİ KÜLTÜR VE SANAT ELÇİLERİMİZİN....

Yücel Arslan Çınar dedi ki...

aydınlar olduğu sürece bu ülkede umut ışığı hiçbir zaman sönmeyecek.

umut dolu, şiir dolu bir yazı olmuş...

Yücel Arslan Çınar dedi ki...

aydınlar olduğu sürece şiirler, şiirler olduğu sürece umut her daim var olacaktır. iyi ki can baba gibi bir şair doğmuş bu topraklarda...

Zeynep dedi ki...

Müthis bir geceydi! Uzun, belkide hayat boyu zihinlerden silinmiyecek. Gezi gelmis lap diye Viyana´nin ortasina oturmus. Öyle güzel oturmuski, artik "kalk, hadi git, Istanbul´a dön" bile diyemiyorum. Demiycemde, cünkü Gezi artik benim hayatimin en önemli parcalarindan biri oldu. Bundan da gurur duyuyorum. Ah Can Baba, 30 Mayis sende Volkstheater´da olsaydin, sen de cok, ama cok gurur duyardin! Z.