22 Mayıs 2014 Perşembe

Beyoğlu'nda bir korsan sergi
21 Mayıs Çarşamba - 26 Mayıs Pazartesi tarihleri arasında Beyoğlu sokaklarında korsan bir sergi var. 

“Bu işlerin sahipleri TOMA’ların önünde duranlar,” diyor fotoğrafları çeken isim. Ona sadece bir fotoğrafçı demek eksiklik olacaktır. Ara Güler’in hep altını çizdiği mesleki vurguyla, o bir “fotomuhabir”.

Fil Uçuşu’nda bu sergiyi tanıtırken “Sergide kesinlikle benim ismim ön plana çıkmayacak,” demesine aldırmadan kim olduğunu söylesem mi diye düşündüm ve sonunda yazmamaya karar verdim. Öğrenen bir yerlerden öğrenir. Burada önemli olan isim değil zaten. Brezilya direnişinden esinlenerek bu sergiyi sokaklarda yapmak en doğrusu diye düşünen dostumuza selam verip, yolumuza devam edelim.

Dostumuz, işi konser afişi asmak olan profesyonel bir ekiple anlaşmış. Bu ekip her gün 100 afişi/fotoğrafı Beyoğlu’nun konser afişlerini gördüğünüz yerlerine asacaklarmış. Zabıtaların ve durumdan görev çıkaranların, her gün bunları indireceğini düşünüyorlar. Ama ertesi gün yeni fotoğraflar yine duvarlarda olacakmış.
Bu kovalamaca Gezi’nin ilk direniş görüntülerini verdiği 26 Mayıs akşamına kadar sürecekmiş.

Ve dostumuzun sizden bir ricası var; paylaşıyorum: “Sizlerden bu süre içinde Beyoğlu’nda yürürken eğer karşılaşırsanız bir fotoğraf çekip #DirenGeziParkı başlığıyla paylaşmanız. Yani bir şekilde bu işi beş gün boyunca canlı tutabilmek için tüm sosyal ortamlardan destek vermenizi isteyeceğim.”

3 yorum:

İlk İnsan dedi ki...

Gezi'den sonra herkes parti meselesine odaklandı. Hep siyasetin Gezi'de ortaya çıkan bu ruhu canlı tutacağını sandık.

Belki de yanıldık. Gezi yeni olanı yapmıştı, farklı olanı yapmıştı. Mücadele ile alaycılığı, alaycılık ile zekayı harmanlamıştı.

O halde Gezi ruhu denen şeyi canlı tutacak olan siyaset değil, "korsan sergi" gibi yenilikci ve gençlerle etkileşimde olmak isteyen, bunu yaparken "yaramaz çocuk" rolünü üstlenen faaliyetler olabilir mi? Göreceğiz.

dil-beste dedi ki...

kitap kapağı fotoğrafınızın sahibinin ellerine sağlık...

Haberler,Son Dakika Haberleri dedi ki...

Başarılar