17 Aralık 2013 Salı

“Rob’da Bul, Maya’da İzle”


Robinson Crusoe 389, kapanmamak için direnen şehir kitapçılarının sembolü haline geldi. 

2013 yazının ortalarından itibaren, iyice daralan ekonomik çemberini kırmak için ses çıkaran Robinson’a özellikle yazarlardan ve okurlardan büyük bir destek geldi. İmza günleri düzenlendi hemen. Okurlar imza günlerinde hem kitapçıyı hem de yazarları yalnız bırakmadılar, kuyruklar Beyoğlu’na taştı. 

Bir yandan da RobKart uygulaması başladı. Dünyanın önde gelen kitapçılarından da benzerlerini sıklıkla gördüğümüz bir uygulama ile, isteyen istediği miktarda nakitle “dolduracağı” RobKart’ını cebine koydu. Hem nakit para akışını hem de uzun vadede okurun kitapçıya gelme alışkanlığını etkileyecek olan bu girişim de karşılığını buldu. 

Ama Robinson Crusoe, yenilikler aramaktan vazgeçmedi. Son uygulamasıyla tiyatronun da desteğini arkasına aldı. Aralık ayı boyunca okurları RobKart’larıyla satın aldıkları kitapların sayfaları arasında bir sürpriz bekliyor: Tiyatro Gerçek’in Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde sergiledikleri oyunlardan birine davetiye! “Rob’da Bul, Maya’da İzle” kampanyası, oyunlu haliyle de okurun ilgisini çekti. 


Açıkçası bu buluşma, kitapçıların sadece edebiyatçılar için değil, bütün sanat disiplinleri açısından önemli olduğunu hatırlatması açısından da önemli. Tiyatrodan müziğe, mimariden plastik sanatlara bütün disiplinlerin üreticileri, şehir kitapçılarının yaşaması için, daha atak davranmalı kanımca. “Tiyatro’da Bul, Maya da İzle” kampanyası devam edecek. 

Bu arada diğer sanat üreticilerinden nasıl katkıların geleceğini de bekleyip göreceğiz.

Hiç yorum yok: