23 Eylül 2013 Pazartesi

Masumiyet Müzesi’nde rehberiniz Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi 2013’ü çok hareketli geçirdi.

Birkaç madde halinde sıralamak gerekirse bakalım neler olmuş: ‘Dünyada Yılın En İyi Tasarımları’ Ödülü adayı olarak müzeden 14 No’lu “İstanbul’un Sokakları, Köprüleri, Yokuşları, Meydanları” adlı kutunun replikası Londra Tasarım Müzesi’nde sergilendi. Umberto Eco gibi birçok ünlü ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Avrupa Konseyi tarafından müzecilik alanındaki yenilikçi ve mükemmelliyetçi yaklaşımı desteklemek için verilen Yılın Avrupa Müzesi Ödülü’nün 2014 yılı adaylarından biri oldu. 

Bu hareketlilik ve yenilikçi tavırların altında Esra A. Aysun'un imzası olduğunu unutmamak gerekiyor. Sanat çevresinin yakından tanıdığı bu çalışkan isim müzenin direktörü. Türkiye'de 'Sanat Yönetimi' konusunda hem akademik çalışma yapmış hem de sahada bulunmuş çok sayıda isim yok. Sözü uzatmadan, Esra A. Aysun, müzenin bu hareketliliğinin en önemli ismi kanımca.


Şimdi müzeden bir yeni haber daha geldi:
 
27 Nisan 2012’de kapılarını açan Masumiyet Müzesi sesli rehber uygulaması ile yeni bir adım atıyor. Orhan Pamuk'un kelime ve sesleriyle müzedeki her sergi için romandan yapılan alıntılarla zengin bilgiler içeren sesli rehber Masumiyet Müzesi deneyimine yeni bir katman ekliyor.

Kısacası Masumiyet Müzesi'ni Ekim ayından başlayarak Orhan Pamuk'un kendi sesinden dinleyerek gezebilirsiniz.

Konuyla ilgili teknik bilgiler ve diğer notlar şöyle:
 
Masumiyet Müzesi Ekim ayından itibaren sesli rehber eşliğinde Sennheiser desteği ve Guideport ekipmanlarıyla Türkçe ve İngilizce olarak gezilebilecek. Masumiyet Müzesi Sesli Rehberi Orhan Pamuk’un sesinden Türkçe ve Pamuk'un yanısıra müzisyen Richard Hamer ve British Council desteği ile British Council Bölgesel Sanat Direktörü Gregory Nash’in sesinden İngilizce olarak hazırlandı. Ayrıca sesli rehberde Cevdet Erek’in müze için düzenlediği sesleri ve Nil Karaibrahimgil’in ‘İlk Türk Meyveli Gazozu’ kutusu için bestelediği Meltem Gazozu şarkısı da bulunuyor.

İngiliz Financial Times gazetesinde ünlü sanat tarihçisi Simon Schama’nın Masumiyet Müzesi için yaptığı tanımlamayı unutmayalım:  “Dünyadaki en güçlü, en güzel, en insani ve en etkileyici çağdaş sanat eseri!”

Şimdi müzeyi gezmenin tam zamanı. Üstelik rehberiniz Orhan Pamuk.
 

2 yorum:

Beyza Selcuk dedi ki...

Harika haber, bir turlu gidememistim, demek ki Orhan Pamiuk'u beklemisim. Kitabi tekrar okuyup, hemen gidicem. Tesekkurler...

neslihan dedi ki...

Ekim ayında başlıyormuş. Kitabı okuyup öyle gitmek gerekiyor galiba. Önerinizi değerlendirmek lazım. :)