31 Mart 2013 Pazar

Telif hakları konusunda sorunlar bitmiyor

İnternet üstünde çokça dizi film ve sinema filmi izlenebilen site olduğu bilinen bir gerçek. Biri kapansa ya da kapatılsa bir diğeri devreye giriyor.

Türkiye’de ulusal kanallarda, dijital platformlarda yayınlanmayan çoğu diziyi meraklıları bu sitelerden sezonlar boyu takip ediyor. Altyazılı olarak izlenebilen dizilerde siteler hem zamana karşı, hem birbirleriyle yarışıyor. Ama iş bu kadarla da kalmıyor. Daha yeni vizyon görmüş, hatta vizyon görmemiş kimi diziler Türkçe seslendirilmiş olarak bu sitelerde yerlerini alıyorlar.Yanlış anlaşılmasın; sinemaya Türkçe olarak girmemiş, DVD için seslendirilmiş filmlerden söz ediyorum.

Soru şu: DVD’ler raflara çıkmadan seslendirilmiş kopyalar nasıl internete düşebiliyor? Bu süreçte, zaten giderek dilimleri incelen pastayla karnı doymayan seslendirme sanatçılarının hakkı nerelere gidiyor? Seslendirmecilerin hakları için ter döken derneklerin, birliklerin bu konudan haberi var mı?

Telif hakları konusunda sorunlar bitmiyor. Üstelik burada konu ettiğimiz şey sıradan bir "Korsana Hayır" söylenmesi değil. Orayı çoktan aştık. Artık o "korsan" denilen yapının ana sistemin güçlü bir dişlisi olduğunu biliyoruz. Üstelik o sistemin cebimize dikilmiş gözünün de farkındayız. Ama emek-sömürü sistemin içinde yine de sesimizi yükseltmeliyiz.

2 yorum:

Füsun T. dedi ki...

Sizin ,sizin gibi daha popüler seslendirme sanatçılarının bu konuları daha da çok yazmanız lazım ki, bu sorununuz büyük kitlelere ulaşsın. Bu konu hakkında bir kaç seslendirme sanatçısının dışında, pek sesi çıkan yok gibi geliyor bana. Hakkınız bu konunun dışında da büyük ölçüde verilmiyor diye biliyorum. Oysa ki bir çok film , dizi sizin seslerinizle ses getiriyor.
Dilerim en kısa zamanda bu sorunlarınız çözüme kavuşur.

Duygu Senyurek dedi ki...

merhaba blogunu yeni keşfettim
Üyenim.
Benimde moda blogum var
beklerim=)
sevgiler