9 Şubat 2013 Cumartesi

Kütüphanelere gider misiniz?

Kitapla aşkını çocukluğunun "Gezici Kütüphane" otobüslerinde derinleştirmiş bir okurun, aklının bir köşesinde her daim bu soruyla yaşaması normal. aslında soru biraz daha can acıtıcı. Biz kütüphaneleri neden sevmeyiz?

Geçenlerde bir toplantı sonrasında Cevat Çapan, Gönül Çapan, Nursel Duruel ve Doğan Hızlan ile sohbet ederken söz döndü dolaştı, Bursa Nilüfer Belediyesi’nin kültür sanat çalışmalarına ve özellikle de kütüphanelerine geldi. Gece boyunca, böylesi derya deniz isimler in yanında elbette daha çok dinleyici olan ben, söz kütüphanelere gelince bir heves konuşmaya başladım. Kütüphanecilik konusunda örnek teşkil edecek çalışmalar yapan Nilüfer Belediyesi’nden övgüyle söz etti herkes. Az buz şey değil, bir şiir kütüphanesinin de içinde olduğu dört ayrı kütüphaneden söz ediyoruz. Özellikle Zeynep Terzioğlu’nun bu çalışmalardaki belirleyici rolünün hakkını verdi herkes.

Sonradan düşündüm de, böyle bir konuda çok daha fazla ismi anmalı, çok daha fazla yerel yönetimi alkışlamalıydık. Siyaset ötesi bir bakış açısı ile. Ancak ne yazık ki kütüphaneler ve bu mekanlarla halkı ilişkilendirmek, siyasetin ikiyüzlü davrandığı alanlardan biri. Hangisi değil ki… Neyse, bu da ayrı konu.

Düşünceler birbirini kovaladıkça, bu konuda kendimi de eksik ve zayıf buldum. Kaç kütüphaneyle yoğunluklu, sürekli bir ilişkim vardı ki? Kaç kütüphaneyi hakkınca zaman ayırarak gezmiş, incelemiştim ki?

Kimileri bu devirde ne gerek var kütüphaneye diyebilir. Doğru ya, kaynaklara ulaşmakta zorluk çekmiyoruz artık. İnternet ulaşımımız var, her an elimizin altında olan bilgisayarlarımız var. Var işte. Zaten benim sözünü etmek istediğim kütüphaneler de, sadece raflar dolusu kitapla sınırlı yapılar değil. Buluşma mekanları; kitapla ve diğer kitapseverlerle. Çoğalma mekanları; kitapla ve düşüncesini paylaşmak isteyenlerle. Yoğunlaşma mekanları; kitabın dünyasına sessizce kapanabilmenin rahatlığıyla. Sosyalleşme mekanları; sosyal biraradalığı kitabın-düşüncenin dünyasından sağlamak isteyenler için.

Twitter sorusu haline geldi bu düşünceler: “Bilmediğim güzel ve yaşayan kütüphaneler varsa, lütfen haberdar edin?” dedim. Gelen cevaplardaki kütüphaneleri gerçekten bilmiyordum, isimler bende kalmasın paylaşayım istedim. Listeyi yorumlarınızla çoğaltabilirsiniz.

Kırklareli İl Halk Kütüphanesi

Caddebostan Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi

Büyükada Halk Kütüphanesi

Turgut Reis Halk Kütüphanesi

Tanpınar Müze Kütüphanesi

Cemil Meriç Hatay İl Halk Kütüphanesi

Eyüp Körler Kütüphanesi

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kütüphanesi
 

16 yorum:

chiydem dedi ki...

Bilmeyeni çoktur, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün de çok zengin ve ücretsiz bir kütüphanesi var. www.iae.org.tr üzerinden ulaşılabilir.

dorothy gale dedi ki...

Adana İl Halk Kütüphanesi ve Hacı Mehmet Sabancı Kütüphanesi var merkezde. Bunlar dışında Kent Kütüphanesi de var Adana'nın ve birçok ilçe kütüphanesi de aynı zamanda...

reha cenk yılmaz dedi ki...

Edirne Kırkpınar Halk Kütüphanesi
Adres: Talatpaşa Asfaltı No:51, Merkez/EDİRNE
Telefon: 02842251649

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Taksim Atatürk kütüphanesi, severim:)

Sevil Sarp - Ege dedi ki...

Bodrum Cevat Şakir Halk Kütüphaneesi.

Saniye Kısakürek dedi ki...

Merhaba, Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde de küçük ve şirin bir halk kütüphanesi var. Eskimiş masaları ve gökkuşağına benzeyen kitaplarıyla...

Seda dedi ki...

İstanbul'da yabancı kültür merkezlerinin kütüphaneleri de yıllık belli bir ücret karşılığında herkese açık. Fransız Kültür Merkezi, İspanyol Kültür Merkezi... Bolca Türkçe kaynak da var bu kütüphanelerde. Ayrıca filmler ve müzik CDleri de oluyor. Anadolu yakasında, Caddebostan Kültür Merkezi'nin küçük, sevimli bir sanat kütüphanesi var. Kaynaklar yerinde incelenebiliyor.

Adsız dedi ki...

Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi

Adsız dedi ki...

Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Adsız dedi ki...

Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi
http://www.facebook.com/kirikkaleilhalkk

http://www.kirikkalekutup.gov.tr/

Adsız dedi ki...

Bina anlamında sanırım Konya İl halk Kütüphanesi 1 numara olmalı. Bunda özellikle Belediye'nin katkısı yadsınamaz. Eskişehir İl Halk Kütüphanesi, Manisa Kitapsarayı, Sakarya İl Halk Kütüphanesi etkin okuyucu sayısı ile dikkat çekerken Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi ve Erzurum İl Halk Kütüphanesi yenileşim çalışmalarıyla dikkat çekiyorlar. Sinop Rıza Nur İl halk Kütüphanesi ise 10 yılı aşkındır sürdürdüğü gelenekselleşmiş karikatür yarışması gibi etkinlikleri ile takdire değer bir kütüphanedir.

Adsız dedi ki...

Bu sene etkinlikleriyle dikkati çeken kütüphanler ise: Bornova İlçe Halk Kütüphanesi, Bartın İl Halk Kütüphanesi ve Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi'dir.

hulyaca dedi ki...

Bilecik İl Halk Kütüphanesi de kullanıcı sayısının çokluğuyla dikkat çekiyor.

bence dedi ki...

Fatih'te Ahmet Kabaklı hocanın kitap koleksiyonununda bulunduğu Ahmet Kabaklı Halk Kütüphane'si. Çok dolu oluyor bu aralar ama seviyorum.

Adsız dedi ki...

Bornova İlçe Halk Kütüphanesi her yıl artan üye ve kullanım sayısı; elektronik kitap uygulamaları ve kullanıma sunumu; çocuklara yönelik eğitim çalışmaları ile kendini yenileyen bir kütüphane.

Nilüfer Deniz dedi ki...

Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi, Bursa ve çevresinde Türk kültürünün değerli el yazması kitaplarını ve bazı Arap harfli basma eserlerini bünyesinde toplayan bu alanda Türkiye’deki üçüncü büyük kütüphane. Kütüphane bünyesinde yer alan tüm eserlerin kayıt, katalog, sınıflama ve diğer teknik işlemleri yapılmış durumda.
Yıldırım Bayezit döneminde İne Bey (Eyne Bey) tarafından inşa edilen İne Bey Medresesi bünyesinde yer alan kütüphane, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Bursa İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veriyor... İnebey Caddesi İnebey Sokak No: 5 Osmangazi