7 Aralık 2012 Cuma

Tepenin Ardı, salonların ardında mı kalacak?


Emin Alper imzalı Tepenin Ardı, 2012'yi olağanüstü bir ödül listesi ile kapadı. Yurt içinde, yurt dışının doğusunda ve batısında önemli ve çok sayıda ödül kazandı.

Hadi ödülleri bir kenara koyalım. Diyelim ki bu işin ticaretiyle ilgilenenler "Bize ne kendi dünyasına kapalı festivallerden gelen ödüllerden," diyor. Bu durumda el yükseltirim ben de ve derim ki "Tepenin Ardı çok iyi bir film, Türk sinemasında eşine az rastlanan bir alegorik anlatımla, bugüne ve bu coğrafyaya bambaşka bir pencereden bakmamızı sağlayan harika bir film!"

Biliyorum ki bu dendiğinde ticaret erbabı da "Ama sıkıcı yahu," diyecek. Hem de hiç sıkıcı olmayan, iç gerilimi bir an bile elinden bırakmayan bir filme. Lafı uzatmayayım, ben ne dersem diyeyim, ticaret erbabı bir karşılık verecek. Nereden mi biliyorum? Çünkü iş tam da öyle oldu.

Bakın filmin gösterim akıbetiyle ilgili son durum şöyle, basın bültenini aynen paylaşıyorum:

Medyanın ve sinemaseverlerin tepkisine rağmen Tepenin Ardı'nın 14 Aralık’ta vizyona gireceği salon sayısında henüz bir artış olmamasına rağmen film Almanya'da bağımsız filmler dağıtımcısı Arsenal'in programlamasıyla 16 Kasım'dan itibaren Almanya ve Avusturya'da 16 kentte bağımsız sinemaların gösterim programına girdi. Alman basınından Berliner Zeitung, Der Tagesspiegel, Die Tageszeitung gibi önde gazetelerin sayfalarında geniş yer ayırdığı Tepenin Ardı, Almanya'nın önde gelen sinema dergilerinden Film Dienst'inin de kapağında yer aldı.
 
Tepenin Ardı'nı Fransa'da ise geçtiğimiz yıl Oscar ödüllü Asghar Farhadi'nin "Bir Ayrılık"ını ve Cannes Jüri Özel ödüllü Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" sını dağıtmış olan Fransa'nın önde gelen dağıtım şirketlerinden Memento Films dağıtacak. Fransa vizyon tarihini Nisan 2013 olarak belirleyen Memento Films, filmi Fransa genelinde 25 şehirde, 30 salonda gösterime sokmayı planlıyor.
 
Bu tablonun gösteriği üzere Almanya ve Fransa'daki sinemaseverler 2012'de dünya festivallerinde öne çıkan ve birçok ödülle onurlandırılan Tepenin Ardı'na Türkiye'deki sinemaseverlerden daha yakın.
 
İşte basın bülteni böyle. Son cümle bize ne anlatıyor? Filmin Türkiye'de sadece yedi (rakamla 7) salonda gösterime gireceğini anlatıyor.
 
Ah kapitalist ah, sen ne Gargamel'sin bir bilsen!
 
Olsun biz köyümüzde mutluyuz. Yırtıcı kedin Azman'la buraya uğramamanı dileriz.
 
Tepenin Ardı, senin için hep bir tepenin ardında kalsın. Orada neler yaşandığını bilmediğin için sen de kendi etini yiyerek büyümeye devam et! Gün gelir, patlarsın!
 
 

Hiç yorum yok: