18 Kasım 2012 Pazar

Dünyanın en küçük kütüphanelerinden biri

Şu meşhur kırmızı telefon kulübelerini bilirsiniz. İngiltere'ye gitmiş olanlar mutlaka dönüşte birer hediyelik eşya olarak eşlerine dostlarına getirmişlerdir o kulübelerden. Roff Smith imzalı bir haber ilgimi çekti; haberi National Geographic'ten aktarıyorum. Son yollarda cep telefonu kullanımın artmasıyla bu kulübeler işlevlerini yitirmeye başlamış ne yazık ki. Birer birer sökülen kulübeler dekorların malzeme olarak ya da film setlerinde kullanılmak üzere satışa çıkarılmışlar. Kimileri antika sayılmış kimileri evlerde duş kabini olmuş. Kimilerini de bazı mahalleler birleşip satın alarak "evlat edinmişler". (Ah toplumsal bellek, sen ne güzel şeysin.)

İki kulübe özellikle ilgimi çekti.
 
1.    Somerset'teki Westbury-sub-Mendip semtindeki kulübe bir kütüphaneye çevrilmiş. Dünyadaki en küçük kütüphanelerden biri haline gelen bu kulübede 150 civarında kitap ve DVD bulunuyormuş. Sokağınızda böyle bir kütüphane olduğunu düşünebiliyor musunuz?

2.    North Yorkshire, Settle köyü halkı ise telefon kulübelerini bir sanat galerisine dönüştürmüşler. Hatta Quenn'in efsane gitaristi Brian May bu küçücük sergide bir sergi bile açmış.
 
İngiltere'de yaşayan ve kırmızı telefon kulübelerinin böylesi harika kullanımları konusunda bilgisi olanlar var mı? Hatta bir de fotoğraf yollasanız da Fil Uçuşu'nda özgün karelere paylaşsak haberi.

 
 

2 yorum:

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

İngiltere'yi bilmiyorum ama Bursa'da Piccola Bar vardı.Barın içinde vardı bu kulübelerden.Hatta 1993 yılında ben ilk orada görüp hayran olmuştum...
Şimdiki zamanda düşünürsek cep telefonu şarj istasyonu olarak kullanılabilir belki:))

es_ra dedi ki...

bir tanesini de ben istiyorum. 'içinizde saklanan kahramanı keşfedin' sloganı ile insanları kahramana dönüştürme kutusu yapmak için ...