27 Ocak 2012 Cuma

Filmler; beğendiklerim, beğenmediklerim, merak ettiklerim

Beğendiğim filmlerin eleştireceğim yönleri olduğu gibi, beğenmediğim filmlerin de unutulmayacak güzellikte sahneleri vardı. Yani beğendiğim-beğenmediğim şeklindeki bu kaba ayrım, detaylara girince anlamını yitirebilir. Ayrıca öznel bir listedir bu. Aslında zaman buldukça her film icin ayrı bir yazı yazmak gerekiyor. Son birkaç ay içinde izlediğim filmlerden aklıma ilk anda gelenleri not ediyorum buraya.

Beğendiğim Filmler:


* A Separation (Bir Ayrılık) - Asghar Fahradi
* The Artist - Michael Hazanavicius
* Moneyball - Bennet Miller
* We Need To Talk About Kevin - Lynne Ramsay
* Tinker Tailor Soldier Spy – Tomas Alfredson
* The Ides of March - George Clooney

Beğenmediğim Filmler:


* Tree of Life - Terrence Mallick
* Melancholia - Lars Von Trier
* The Skin I Live In - Pedro Almodovar
* A Dangerous Method - David Cronenberg
* Beginners - Mike Mills

En Kısa Zamanda İzlemek İstediğim Filmler:


* Shame - Steve McQueen
* Bridesmaids – Paul Feig
* Margin Call – J.C.Chandor
* The Guard – John Michael McDonagh
* Drive – Nicolas Winding Refn

11 yorum:

Adsız dedi ki...

al pacino istanbul a ne zaman gelecek bilginiz var mı ?

Yekta KILIÇ dedi ki...

Bir de yerli liste lütfen

bm dedi ki...

drive ve margin call setrettim.beklentinizi fazla yüksek tutmayın...tabi bu durum beğendiğim filmler listesi baz alındığında geçerli..

umruna amadeyim dedi ki...

ben de bir sinema grubuyla beraber izlediğim filmleri, sinema-psikoloji olarak adlandırılabilecek blogumda yazıyorum... İran Sineması başlığı altında izleyeceğimiz filmlerden birini de "A Seperation" olarak belirlemiştik, yakında blogda analizini yapacağım.
Filmi sizin blogda görünce, bunlarını yazmak geldi içimden, sevgiler...
İlginizi çekerse blogum:
www.kusurluanalizler.blogspot.com

erdem çolakoğlu dedi ki...

yenilerden Sherlock Holmes izlenmeli. özellikle son sahnesi insanı büyülemekte. onun dışında eskilerden Der Tunnel favorim. Hitler dönemini anlatan ve sevdiğim filmlerden izlenmesini düşündüğüm bir film ve kitabı da olan Çizgili Pijamalı Çocuk'tur.

Lavanta Bahçesi dedi ki...

Sevsemde sevmesemde izlemeye başladığım filmi yarıda kesmemeyi tercih eder sonuna kadar izlerim, mesela James Franco'nun baş rolü üstlendiği Shadows & Lies oldukça sıkıcı bir film olmasına rağmen sonuna kadar izleyebilmiştim ama The Tree of Life'a yüreğim dayanmadı :) malesef sonunu getiremedim yani ben de bağenmedim.

Ahu

Evra dedi ki...

Margin Call'a BA-YIL-DIM! Kesinlikle tavsiye ederim. Umarım daha sonra sizin de beğendikleriniz listenize girer.

Marlon Brando dedi ki...

Melankoli konusunda %100 katılıyorum. Sanki Oscar'a doğru programında daha farklı birşey algılamıştım sizin ağzınızdan ?

Drive müthiştir. Çok ayrı bir film.

Yasemin Ertürk dedi ki...

Beğenmedikleriniz arasında Almodovar ve Trier in filmlerini neden beğenmediğinizi çok merak ettim, ikisi de benim için merakla izlenmeyi bekleyen filmlerdi.

multipurpose dedi ki...

Beğendiğiniz filmlerden 2'si hariç hepsini izledim ve aynen katılıyorum. Beğenmedikleriniz başına koyduğunuz, Tree of live ve Melancholia gerçekten feciydi. Tree of live ı izlerken uyuyakaldım, diğerini de 2 güne bölüp izledim..

_stu_ dedi ki...

Melancholia ve Tree Of Life bir söylemi olan ağır filmler. Herkesin beğenmesi güç. Ama içinde yüzlerce ayrı okuma barındıran bu filmleri bir sanat tukunu için vazgeçilmez filmler olarak düşünüyorum. Pop-Corn Kültürü filmlerden hoşlananların uzak duracağı türlerden evet. Maneyball mesela bu türden filmlerden. The Skin I Live In evet bi yerlerde yere oturmuyor. Sanki ayakları yere basmıyor. A Seperation gerçekten bu yılın en iyi filmlerindendi. Açıkçası bir Yekta Kopan sever olarak şaşırdım. Ama saygı duyuyorum...